Haber

İspanya’da enerji ve finans sektörlerinden toplanan yaklaşık 1,5 milyar euro vergi

İspanya’da sol koalisyon hükümeti, ülkede ilk kez uygulamaya konulan büyük güç şirketleri, finans kuruluşları ve bankalardan alınan vergilerin ilk ödemesinde 1 milyar 454 milyon 500 bin euro topladığını açıkladı.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basına açıklama yapan Maliye Bakanı Maria Jesus Montero, inanılmaz vergiler kapsamında elektrik şirketlerinden 817.4 milyon euro, finans kuruluşları ve bankalardan 637.1 milyon euro tahsil edildiğini bildirdi.

Montero, hükümetin öngördüğü şekliyle elektrik ve finans dairelerinden tahsil edilecek yıllık verginin 2 milyar 900 milyon euro tutarında olacağını söyledi.

İspanya’daki büyük bankaların toplamda 20 milyar 500 milyon euro, büyük enerji şirketlerinin ise 12 milyar euro kar açıkladığını hatırlatan Montero, toplanan vergilerin bu şubeler için “uygun” olduğunu savundu.

Montero, ilk kez toplanan söz konusu vergilerin “mali adaleti geliştirmeyi ve anayasal otorite aracılığıyla eşitsizlikle mücadeleye katkı sağlamayı amaçladığını” kaydetti.

İspanyol bakan, hükümetin fonlarının sosyal çoğunluğu korumak için elektrik vergilerinde indirim, temel gıdalarda KDV’nin kaldırılması ve yoksul ailelere aylık 200 avroluk yardım gibi siyasi ve mali yardımlar için kullanılacağını söyledi.

İspanya’da enerji şirketleri ve bankalar, ekonomik krizle bağlantılı olarak sosyal adaleti sağlamak gerekçesiyle hükümetin koyduğu vergilere karşı çıksalar da, bunun kendi departmanlarındaki rekabeti ve faaliyetleri azaltacağını savunarak herhangi bir vergi ödemeyeceklerini açıkladılar. yasal itirazlar

haber-incirliova.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu