Haber

Depremzedelerin İlgisizlik Şikayeti

EVREN DEMİRDAŞ

Elazığ 24 Ocak 2020’de meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde annesini ve eşini kaybeden Fikret Ayken, bürokrat ve siyasetçilerin ilgisizliğine tepki gösterdi. Ayken, “Vali, vali yardımcısı, hiçbir bürokrat aramadı, sormadı. Emekliyim, maaşım 6 bin liraydı, şimdi 7 bin 500 lira, 7 bin 500 lirayla nasıl geçineceğiz? bin bir rezalet.”

24 Ocak 2020’de Elazığ’da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde Malatya’da 37, Malatya’da 4 olmak üzere 41 kişi hayatını kaybederken, iki kentte 25 binden fazla konut ağır hasar gördü. Depremden önce merkez Mustafapaşa İlçesi’nde yaşayan Fikret Ayken, eşini ve annesini, 13 yaşındaki oğulları Miraç Dışli’yi ise eşi Pınar Dışlı ve 13 yaşındaki oğlu Miraç Dışli’yi deprem sonucu kaybetti. Maden ilçesi Gezin beldesindeki Mavi Göl Apartmanı çöktü. MeriçGear, depremin 4’üncü yılında yaşadıklarını anlattı.

“NE VALİ, NE VALİ YARDIMCISI, NE DE HERHANGİ BİR BÜROKRAT ARADI VE SORDU”

Depremzede Fikret Ayken şunları söyledi:

“24 Ocak depreminden önce Mustafapaşa İlçesi Ayken Apartmanı’nda yaşıyordum. Depremde ilk yıkılan ev bizimdi. Depremde eşimi ve annemi kaybettim, kız kardeşim 22 saat enkaz altında kaldı. Ben de evin içindeydim Allah’ın izniyle bana bir şey olmadı Deprem 4 3. yılına girdi Önceki Vali Yardımcısı Abdulkerem Abbasoğlu bizimle çok ilgilendi ama şimdi Vali, Vali Yardımcısı ve hiçbir bürokrat aramadı ya da bir şey sordum. Ben emekliyim, aldığım maaş 6 bin liraydı, 7 bin 500 lira oldu, 7 bin 500 lirayla nasıl geçineceğiz? Bütün ömrümüz yoksullukla, zorluklarla geçti. Daha önce de vardı ama her şeyimizi kaybettik. Hiçbir şeye gücüm yetmiyor, tek başıma hayatta kalabilirim ama 7 bin 500 lirayla nasıl geçineceğiz, ne yiyip içeceğiz?”

“Allah kimseye bu süreci yaşatmasın”

Depremzede Meriç Dişli şunları söyledi:

“24 Ocak 2020’de eşimi ve oğlumu kaybettim, 12 saat enkaz altında kaldım. 4 yıl sonra çok acı çektik. O acıyı her dakika yaşadık. Deprem bizim için yeniydi, sanki yaşanmış gibi. hep oldu. Allah kimseye yaşatmasın bu süreci, çok zor günlerdi. Kaybedersiniz, işinizi kaybedersiniz, çocuklarınızı kaybedersiniz, geleceğinizi kaybedersiniz, her şeyinizi kaybedersiniz, Allah kimseye yaşatmasın. Aynı acıyı, aynı duyguları yaşarız, bu acılar hiç bitmez. Aldığımız her nefeste, verdiğimiz her nefeste o acıları yeniden yaşıyoruz. Sıkıntılı bir geceydi, şimdi de sıkıntılı bir gün yaşıyoruz. Bunu kelimelerle anlatmak mümkün değil.”

Kaynak: ANKA / Yerel

kirazhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu