Ekonomi

ABD’deki Binance soruşturmasında yeni gelişme

Kripto para birimleri yeni haftaya yükselişle başladı. bitcoin (BTC) günün ilk saatlerinde 17.000 doları aşmayı başardı. Ancak ekosistem için kritik bir değere sahiptir. BinanceSoruşturmada önemli bir gelişme yaşandı.

Washington Post tarafından paylaşılan bir habere göre Amerika Birleşik Devletleri Türkiye’de devam eden soruşturma için bazı hedge fonlar yani yatırım şirketleri mahkemeye sevk edildi. Rapora göre federal savcılar, Binance ile hedge fonlar arasındaki bağlantıyı incelemek istiyor.

Haberde yer alan iki isimsiz kaynağa göre geçtiğimiz aylarda ABD’nin Seattle kentindeki Washington Western Bölge Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında bazı kuruluşlara mahkeme celbi geldi.

Yetkililer tarafından yapılan bu son saldırıdaki asıl amaç, dev kripto para borsası Binance ile bu yatırım şirketleri arasındaki süreçleri incelemek.

Bilindiği üzere Binance, 2018 yılından bu yana ABD’de soruşturma altında bulunuyor. Savcılar, en yüksek hacimli kripto para borsasının kara para aklama ile ilgili süreçlere girmiş olabileceğinden şüpheleniyor. Binance’in yaptırım ihlalleri ve kara para aklama aktarımları yapmış olabileceği belirtiliyor.

Binance Uzun Süredir Soruşturma Altında

2018 yılında Binance’in ABD’deki kimlik doğrulama uygulamaları yetkili kurumlar tarafından yetersiz bulundu. Kuruluşlar, kabahatle ilişkili kişilerin bu nedenle kara para aklama maddelerini ihlal edip etmediğini araştırıyor.

ABD’de Banka Kapatma Yasası, kripto borsalarının Hazine Bakanlığı’na kaydolmasını ve Kara Para Aklamayı Önleme (AML) düzenlemelerine uymasını gerektirir.

Binance ise son yıllarda regülasyonlara uyum sağlamak için yoğun bir şekilde çalışıyor. Dev borsa, 2022’de güvenlik ve uyumlulukla ilgilenen çalışan sayısını %500 artırdı.

Ayrıca özellikle ABD’de bahis konusunda bilgisi olan değerli kişileri danışman olarak atadı. Son olarak, dev borsa geçtiğimiz hafta Association of Certified Enforcement Professionals’a (ACSS) katıldı. Bu iştirak ile borsa çalışanlarına yönetmelikler ve yaptırımlar konusunda eğitim verileceği belirtiliyor.

Ayrıca Binance, kısa süre önce Chamber of Digital Commerce adlı değerli kripto para birimi topluluğuna katıldı. ABD’de kripto para ekosistemi üzerine lobi faaliyetleri yürüten kuruluş; Vergi, kara para aklama ve token konusunda pozitif düzenlemeler için siyaset yapıyor. Şık, Bitpay, dalgalanmaCircle gibi kripto para organizasyonları da toplulukta.

Bu makale ilk olarak BeInCrypto’da yayınlanmıştır.

paluhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu